Griffier Baudewijn Fransen en symposium “Vertrouwen in burgers”

symposium vertrouwen in burgers

Raadsgriffier Baudewijn Franssen nam vrijdag 21 september 2012 na tien jaar afscheid van de gemeente Leeuwarden. Baudewijn Franssen wilde door middel van een symposium beleidsmedewerkers, bestuurders en raadsleden een boodschap meegeven voor de toekomst. Het rapport ‘Vertrouwen in burgers’ van de Wetenschappelijke Raad van het Regeringsbeleid was de aanleiding.

Symposium


Pieter Winsemius, gastspreker en medeopsteller van het rapport ‘Vertrouwen in burgers’ wist de aanwezigen te boeien met een warm pleidooi voor bestuurders om te denken vanuit de burger en niet andersom. Volgens Winsemius vraagt de huidige afstand tussen inwoners en overheid om een andere aanpak van de bestuurder. Afstand wordt van onderaf ervaren niet omgekeerd. Probeer als bestuurder bruggen te slaan naar de burger. Gebruik daarvoor bijvoorbeeld de wijkagent, de wijkverpleegster, de conciërge van een middelbare school. Zij hebben een sleutelpositie en weten wat er speelt onder de mensen. Burgers vinden hun directe leefomgeving belangrijk. Zij willen bijvoorbeeld goed onderwijs en zich veilig voelen in hun buurt. Daarbij is structuur en verbondenheid een belangrijk sociaal middel, dat vergroot de sociale controle. Als bestuurders moet je weten wanneer je er moet zijn! Niet teveel helpen maar vooral ondersteunen.


Paneldiscussie


Panellid en griffier van Enschede, Rolf Jongedijk, benadrukte het belang van een breed draagvlak in de gemeenteraad om gehoor te geven aan tegenspraak van de burger. Deze mee te laten denken aan het oplossen van problemen. Ander panellid en dorpenmanager van de gemeente Leeuwarden, Jurjen van der Weg sprak over steeds meer samenwerking bij het oplossen van kwesties die in een wijk spelen. ‘Wees een krachtige overheid enerzijds maar blijf kijken of je mensen begrijpt en kan helpen anderzijds.’ Mevrouw Christine Pietersen van het wijkpanel Oranjewijk ziet graag dat raadsleden vaker aanwezig zijn bij het overleg van het wijkpanel. Dan weten raadsleden wat er speelt in een wijk. Korpschef van politie Fryslân, mevrouw Nathalie Kramers vertelde over het nut van burgernet. Volgens haar kan er nog veel meer samengewerkt worden. Meer politiemedewerkers in de frontlijn naar de burger is daarbij belangrijk. Daar is intern bij de politie verandering voor nodig.


Conclusie


Raadsgriffier Baudewijn Franssen concludeerde dat het benaderen van de burger door de overheid niet goed genoeg lukt. Meer denken vanuit de burger is nu nodig. Bestuurders moeten hierover de discussie met de burger aangaan. Burgemeester Ferd Crone en vice-voorzitter Anne zijlstra kregen aan het eind van het symposium het rapport in boekvorm van Baudewijn Franssen cadeau. Hij kon terugkijken op een geslaagd symposium.

Nog geen beoordelingen

Nog geen reacties. Wees de eerste en plaats een reactie

Laatste reacties

De inhoud van dit veld is niet zichtbaar voor andere bezoekers.
Door gebruik van dit formulier accepteert u Mollom's privacybeleid.

Logo Drempelvrij

Hoog contrast
Lees voor